Pri vymáhaní pohľadávok sa poraďte s advokátom

Vypožičať si peniaze je dnes veľmi jednoduché. Na trhu existujú desiatky, možno stovky subjektov, ktoré ponúkajú rôzne formy pôžičiek s odlišnými parametrami, a ak si chcete požičať napríklad sto tisíc Eur, nebýva to problém, ak dokážete byť dôveryhodní a ručiť svojim hnuteľným či nehnuteľným majetkom. Potom však existujú aj pôžičky medzi priateľmi. Napríklad za vami zájde bývalý spolužiak, kamarát, s ktorým ste sedel štyri roky v rovnakej lavici, že potrebuje kúpiť byt, a schádza mu napríklad 25 tisíc Eur. Prisľúbi, že vám peniaze bude splácať každý mesiac z výplaty, napríklad počas piatich rokov, a dohodnete sa na tom, že mu poskytnete nulový úrok. Ste predsa kamaráti a zarábať na kamarátoch by sa nemalo. Pre istotu si ale necháte jeho podpisom pôžičku a podmienky splácania potvrdiť.

právne paragrafy

Lenže z kamaráta sa môže vykĺbať gambler a peniaze potrebuje na hry, nie na byt. Spočiatku zaplatí tri, štyri splátky, ale potom platiť prestane. Čo teraz?

Podobné prípady sa stávajú a prax ukazuje, že pokiaľ nepomáhajú ústne a neskôr ani písomné upomienky, nemá význam spoliehať na to, že ste kamaráti, a je potrebné začať konať v záujme spravodlivosti. Právo je na vašej strane, preukázali ste láskavosť a dobrý úmysel, a ak ho niekto zneužíva, máte právo sa brániť. Obráťte sa s dôverou na advokátsku kanceláriu v Banskej Bystrici, ktorá vás bude právne zastupovať a premyslí postup vymáhania pohľadávok.

peňažná pôžička

Vymáhanie pohľadávok právnikom má tiež úplne inú váhu, než vaša ústna či písomná dohoda, dotyční dlžníci si veľmi často uvedomia, že už „ide do tuhého“, a že by mali začať dodržiavať svoje sľuby. Ak máte písomné vyhotovenie zmluvy o pôžičke, nemusíte sa potom obávať v podstate ničoho. A ak váš kamarát nie je vyslovene patologický prípad pre psychiatra či úplný ignorant, v mnohých prípadoch sa ďalšie pojednávania zaobídu bez súdneho konania.