Microsoft Windows a macOS od Apple

Ste v situácii, v ktorej ste sa rozhodli investovať do nového počítača? Tak kým sa pustíte do výberu tých najvhodnejších parametrov, zo vśetkého najskôr by ste mali vedieť, aký chcete používať operačný systém. Je pravdepodobné, že tak ako väčšina siahnete po OS Microsoft Windows. Ale moment, jeho najväčším konkurentom je macOS od Apple.

Microsoft Windows logo

Windows
Začneme práve týmto najznámejším a najpoužívanejším operačným systémom, ktorý sa nachádza vo väčšine počítačov. Ak máte bežný PC alebo notebook, je pravdepodobné, že ho používate. Veľa zariadení v súčasnosti disponuje verziou Windows 10 (od roku 2015), ktorej však má tento rok (2023) končiť podpora. Dostupný je už totiž Windows 11 a stále viac užívateľov prechádza k nemu. Operačné systémy Microsoft Windows sú najčastejšie používanými operačnými systémami už takmer 30 rokov, pričom za túto dobu sa pochopiteľne systém inovuje a dnes je už na rozdiel od starších verzií viditeľne odlišný. Ale tie špecifické vlastnosti a znaky si uchováva. Sem sa radí napríklad ľahko pochopiteľné užívateľské prostredie a funkcie, s ktorými sa za krátku dobu naučí operovať aj začiatočník. Operačné systémy tejto značky sú najpopulárnejšie takisto z dôvodu, že väčšina užívateľov je zvyknutá pracovať práve s týmto OS, a preto nechcú prestupovať na iný systém. Výhodou Windowsu je tiež to, že je s ním kompatibilná drvivá väčšina aplikácií a hier. Na druhej strane k nevýhodám možno priradiť horšie zabezpečenie proti vírusom. Z tohto dôvodu je systém terčom množstva škodlivého softvéru. 

Macbook Air

macOS
Možno ste si všimli, že po tomto operačnom systéme siahajú hlavne ľudia, ktorí chcú na  počítači vykonávať profesionálnu kreatívnu prácu. Teda napríklad tvorcovia aplikácií a hier, grafici, strihači videí, animátori či napríklad fotografi.

Systém macOS sa však nachádza iba v zariadeniach od spoločnosti Apple. Preto nie je taký rozšírený ako jeho konkurent a rozhodným faktorom je určite aj vysoká cena týchto zariadení. Od Windowsu sa odlišuje, čo môže zo začiatku pôsobiť problém tým, ktorí ešte nie sú na tento systém zvyknutí. K jeho výhodám sa však radí plynulý chod, inovácia na novšiu verziu zdarma, kvalitné zabezpečenie proti vírusom a podpora kreatívnych programov, ako napríklad Adobe Photosphop, ktorý je síce dostupný aj pre Windowsy, ale macOS v programe podporuje lepšie funkcie.